Milli Görüş’ten cemaat ve tarikatlara tepki var: Siz değil Soner Yalçın cevap verdi

Diamond Tema isimli kullanıcının bir YouTube kanalında Hz. Ayşe’nin 6 yaşında evlendirildiğini iddia ederek “Şeriatın haricindeki hiçbir sistemde 6 yaşındaki bir kızla evlenemezsin” yorumu sosyal medyada tepki gördü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, Diamond Tema hakkında “halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama” suçlarından soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Milli Görüş Hareketi’ne yakın El Aziz Gazetesi de konuyla ilgili bir haber yaparak Hz. Muhammed’in Hz. Ayşe ile evliliği ve evlilik yaşı üzerinden süren tartışmalarla ilgili olarak “sürü sepet ilahiyatçı, cemaat, tarikat değil Soner Yalçın cevap verdi” yorumunu yaptı.

“Gazeteci Yalçın, son çıkan kitabı ‘Tağut: Kutsal Aldanışın Soyağacı’nda Hz. Ayşe’nin evlendirildiği asıl yaşı yazarak çok tartışılan konuya noktayı koydu” diyen El Aziz Gazetesi haberinde şu ifadeler kullanıldı:

“Gazeteci-Yazar Soner Yalçın ‘Hz. Ayşe’nin yaşı’ başlıklı köşe yazısı ardından Kırmızı Kedi Yayınevi’nden yeni çıkan ‘Tağut: Kutsal Aldanışın Soyağacı’ isimli kitabında, İslam aleminin en çok tartışılan konusunu kaleme aldı. Çeşitli kaynaklarda Hz. Ayşe’nin 6, 9, 15, 18 yaşlarında evlendirildiğinin yazıldığını hatırlatan Yalçın, ortaya atılan hiçbir yaşın gerçek olmadığını belirtti.

Odatv’nin bugün kitaptan o bölüme yer vererek yaptığı haberinde Hz. Ayşe annemizin yaşının evlendiğinde en az 20 olduğu belgeli bir biçimde ortaya konuyor.”

Tağut: Kutsal Aldanışın Soyağacı gerçeği yazdı… Hz. Ayşe’nin yaşıGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir