“Diyarbakırlı Ramazan Hoca”yı öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

İstanbul Fatih’te, sosyal medyada “Diyarbakırlı Ramazan Hoca” olarak tanınan Ramazan Pişkin‘in işlettiği çay ocağında bıçaklayarak öldüren Erkan Baykut’un yargılanmasına başlandı. İlk duruşmada savcı mütalaasında Baykut hakkında “Tasarlayarak kasten adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Erkan Baykut getirildi. Taraf avukatları ve Ramazan Pişkin’in kardeşi Mehmet Pişkin’de duruşma salonunda hazır bulundu.

“Olayı cinsel istismara uğramış bir insan psikolojisi altında gerçekleştirdim”

Sanık Erkan Baykut, ortaokul mezunu olduğunu ve inşaatta babasının yanında çalıştığını belirtti. Duruşmada savunma yapan Baykut, “Maddenin etkisindeydim. Saboor Muradı isimli kişiyi Ramazan Pişkin zannettim. Olayı cinsel istismara uğramış bir insan psikolojisi altında gerçekleştirdim. Daha öncede Ramazan Pişkin’i tanımıyordum. Olay esnasında içeri girince kendisine taş attım. Oda kendisini savunmaya kalkışınca korkudan kendimi bıçakla savundum. Kaç kez bıçakladığımı hatırlamıyorum. Olay sonrası oradan kaçtım. Ben askerliğimi yaptım. Olaydan önce hastanede psikolojik tedavi görmedim, ilaçta kullanmadım. Psikolojik rahatsızlığıma ilişkin bir raporum yoktur. Annem babam ayrıdır bende sokakta kalıyordum ama bazen annemle birlikte bazen de babamın dükkanında kalırdım. Ben daha önce Ramazan Pişkin’i sosyal medyada görmüştüm. 2017 yılından itibaren uyuşturucu kullanıyordum sürekli. Herhangi bir dini kuruma mensup değilim. Bazen dinimi geliştirmek için televizyondan dini şeyler izliyordum. Biri beni bu olay için yönlendirmedi” dedi.

“Sanıktan ve azmettirenlerden şikayetçiyim”

Ramazan Pişkin’in kardeşi şikayetçi Mehmet Pişkin, “Olayın yaşandığı gün ben Diyarbakır’daydım. Sanıktan ve azmettirenlerden şikayetçiyim. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Benim kardeşimin kimseyle husumeti yoktu. Namaz kılarken rükuda 3-4 dakika dururdu. Kardeşimin namaz sırasında rükuda öldürülmüştür. Kardeşim planlı bir şekilde bıçakla katledilmiştir” diye konuştu.

“Dükkan dışına çıkınca sanık önümden hızla geçti”

Tanık olarak dinlenen İbrahim Baştürk, “Sanığı tanımıyorum. Olay günü iş yerimde oturuyordum. Maktul işe dükkanlarımız yan yanadır. Bir gürültü oldu. Ben ‘ne oldu hocayı mı dövüyorlar’ dedim. Ben dükkan dışına çıkınca sanık önümden hızla geçti. Elinde bıçak olup olmadığını görmedim. Dükkana girdiğimde maktul yerde kan içindeydi. Namaz kıldığı tahta yerdeydi maktulde onun yanına yerdeydi. Kolları sıvalıydı ayakkabısı yoktu. Hocaya seslendim ses gelmedi bende ambulansı aradım. Kendisi yan yatıyordu, düz yatırıp üstüne bir şeyler örtüp nabzını kontrol ettim. Nabzı atıyordu kısa süre sonrada ambulans geldi ve hastaneye kaldırıldı. Ben daha önceden sanığı görmedim. Olay 10-15 saniye içerisinde oldu” ifadelerini kullandı.

Savcı sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi

Savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada sanığın Ramazan Pişkin’e ait sosyal medyada yayınlanan videoları izlediği, olay tarihinden birkaç gün öncede maktulün işyerine gelerek keşif yaptığı anlatıldı. Olayı tek vuruşta öldürme kabiliyetine sahip bıçak ile maktulün işyerine gelerek Ramazan Pişkin’i tek başına gördüğü sırada bıçakla darbeleriyle öldürme eylemini tasarlayarak gerçekleştirdiğini ifade edildi. Savcı sanık Erkan Baykut’un “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Sanık Baykut, mütalaaya karşı savunmasında, “Tasarlayarak adam öldürmedim. Çelişki ifade vermedim” dedi.

Tutukluluk devam kararı 

Mahkeme heyeti sanık Erkan Baykut’un tutukluluk halinin devamına karar verdi. heyet sanık avukatının mütalaaya karşı savunma yapma talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.

İddianame

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir